WARSZTATY FOTOREPORTAŻU I FOTOGRAFII DOKUMENTALNEJ
Warsztaty Fotografii Społecznej w projektach długoterminowych
Prowadzący:
Aby spróbować zrozumieć świat ludzi których historię chcielibyśmy opowiedzieć, trzeba go najpierw lepiej poznać.
Dlatego dzięki połączeniu wiedzy z wielu źródeł, którą powinniśmy wzbogacić
o odpowiednio długie doświadczenie
w trakcie realizacji naszego tematu, oraz świadomej obserwacji, mamy szansę by historia nad którą pracujemy w jak najlepszy sposób odzwierciedlała rzeczywistość w której udało nam się uczestniczyć.
W tej bezkresnej podróży przez naturę ludzką aparat fotograficzny okazuje się doskonałym narzędziem, który dzięki zachowaniu szacunku dla człowieka podczas naszej pracy, pozwoli otworzyć nam każde drzwi, odsłaniając przed nami świat do którego wstęp mają tylko nieliczni.
Zapraszam serdecznie
Mariusz Śmiejek
Narracja wizualna to bardzo skomplikowana forma przedstawiania wiedzy o otaczającym nas świecie, dlatego podczas warsztatów zapoznamy się z pracą nad zaangażowanymi materiałami długoterminowymi o tematyce społeczno-obyczajowej.
Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się warsztatowi pracy fotoreportera jak również popracować nad tworzonymi przez siebie seriami zdjęć dzięki indywidualnym i grupowym konsultacjom materiału fotograficznego.
Warsztaty skierowane są do zarówno profesjonalnych fotografów jak i ambitnych amatorów fotografii, zainteresowanych budowaniem narracji wizualnej o tematyce społeczno-obyczajowej podczas projektów zaangażowanych, którzy opanowali podstawy pracy z aparatem cyfrowym. Zajęcia są doskonałą mieszanką wykładów, dyskusji i prezentacji multimedialnych, dzięki którym będziecie bardziej świadomie naciskać spust migawki.
Na podstawie projektów dokumentalnych zrealizowanych przez Mariusza w Irlandii Północnej, we Włoszech i w Ghanie podczas dwóch dni dowiecie się m.in.:
- w jaki sposób przygotować się do realizacji projektów długoterminowych
- z czego czerpać inspiracje podczas poszukiwania tematów reportaży
- jak sporządzić plan pracy by nie pominąć jego ważnych elementów
- jak dobrać odpowiedni sprzęt do realizacji oraz do obróbki zdjęć
- poruszymy również zagadnienia obejmujące etykę pracy podczas realizacji reportażu
- poznacie też sposoby pracy podczas zdobywania zaufania w różnych grupach społecznych i pracy z ludźmi w sytuacjach intymnych
- jak tworzyć fotografię wielowymiarową zawierającą nie tylko wizualnie ciekawe elementy rejestrowanego świata ale również intrygę oraz pokłady emocji towarzyszące bohaterom naszej historii
Będzie też okazja do zaprezentowania zdjęć i materiałów które przyniosą ze sobą uczestnicy warsztatów, wysłuchania opinii na ich temat oraz konsultacji, które mają na celu pomoc w obraniu odpowiedniego kierunku przy ich kontynuacji.
Co będzie potrzebne
- aparat cyfrowy
- w zależności od pogody, proponujemy zabrać ze sobą kurtkę przeciw deszczową oraz ciepłe ubranie
- duża karta pamięci oraz zalecany ale nie obowiązkowy drugi zestaw baterii do aparatu
- notes i długopis
Lokalizacja
Sobota: spotkanie w sali w dzielnicy Greenwich w Londynie
Niedziela: spotkanie w centrum Londynu w miejscu ustalonym w sobotę
Godziny spotkań i czas trwania podamy w mailu który wysyłamy na tydzień przed rozpoczęciem zajęć.